Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich

PoczytajMy

Główną ideą programu „PoczytajMY” - realizowanego w ramach Centrum Edukacji Obywatelskiej – jest promowanie czytelnictwa i zachęcanie najmłodszych do samodzielnego czytania. W tym roku młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych przyłączyła się do tej kampanii i chętnie zachęca i namawia do czytania. Cyklicznie gościmy w murach Szkoły Podstawowej nr 13, a dokładnie spotykamy się z uczennicami i uczniami klasy 1a, którym ukazujemy wartości wspólnego i samodzielnego czytania. W trakcie kolejnych spotkań uczniowie poznają różne historie i opowieści znanych i lubianych przez dzieci autorów.

Nasze spotkania czytelnicze odbywały się w różnych kręgach tematycznych. Uczennice Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 im. św. Jana Pawła II rozmawiały z dziećmi mi.in. na temat poszukiwania wiosny i ich pierwszych znaków czy na temat różnych zwierząt w związku z utworami Jana Brzechwy.

Spotkania z pierwszoklasistami miały zawsze charakter twórczy i artystyczny. Oprócz zapoznania ich z różnymi utworami, tematycznej rozmowy, dzieci tworzyły wspólne plakaty, kolorowały ilustracje, śpiewały piosenki, grały w kalambury. Spotkaniom tym towarzyszyło wiele pozytywnych emocji i wrażeń.

W ramach tej akcji prowadzone było także działanie „Czytam sobie” z serią książek z wydawnictwa Egmont. Wszystkie dzieci otrzymały nowiutkie książeczki do samodzielnego czytania. Mamy nadzieję, że prowadzone przez nas działania przyczynią się chociaż w niewielkim stopniu do tego, iż najmłodsi polubią książki i czytanie i chętnie będą po nie sięgać.

Artykuły