Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich

Our House of Europe

Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2 im. św. Jana Pawła II w dniach 24.10.2015-30.10.2015 uczestniczyli w spotkaniu młodzieży w niemieckim Bernau. 40 młodych ludzi z Polski, Niemiec i Francji przyjechało do ośrodka organizacji Internationaler Bund, by wspólnie doświadczać w praktyce tego, czym jest EUROPA. 

W skład polskiej grupy, oprócz uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, wchodziła młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Jana Pawła II w Jaworznie.

Młodzież przez cały tydzień szukała śladów Europy w otaczającym nas świecie. Młodzi Polacy, Francuzi oraz Niemcy wykazywali żywe zainteresowanie sprawami lokalnymi, krajowymi ale również wyzwaniami europejskimi. 

Były zabawy integracyjne, gry językowe, próby porozumiewania się w obcych językach, wymawianie trudnych i nieznanych dotąd imion, zajęcia ruchowe połączone z nauką słówek. Wieczory spędzaliśmy na dyskusjach o tradycji, tożsamości i różnicach kulturowych. Poznawaliśmy zwyczaje innych narodów, degustowaliśmy regionalne przysmaki, bawiliśmy się przy muzyce, którą młodzież lubi słuchać.

Nasi uczniowie z zachwytem opisują zdobyte doświadczenia. „Podobają nam się zajęcia prowadzone w grupach oraz towarzysząca na nich atmosfera, także otwartość ludzi, którzy uczestniczą z nami w tym projekcie” (Patrycja – 18 lat). Wiktoria (17 lat) wzięła udział w projekcie, „aby poznać inne języki, nowych ludzi, ich kulturę oraz żeby nabyć nowe doświadczenia.” Klaudia (17 lat) wspomina, że „nauczyłyśmy się różnych słówek, wzajemnego dogadywania się i pracy grupowej mimo bariery językowej. Nauczyliśmy się też otwierania przed innymi osobami, nie tylko z naszego państwa.”

Uczestnicy wymiany międzynarodowej „Our House of Europe” są zdania, iż takie projekty są przydatne, ponieważ młodzież ma możliwość poznania nowych ludzi oraz odnaleźć różne sposoby komunikowania się ze sobą: od wymawiania pojedynczych słów, przez pokazywanie gestów, mimiki, aż po wpisywanie zdań do translatora w komórce. Wiceprezes Instytutu Regionalnego w Katowicach, jednocześnie tłumacz i trener na tym spotkaniu – Adrian Fijołek – cieszy się, że młodzi ludzie „chcą współpracować ze sobą mimo wielu trudności, z którymi muszą zmagać się na co dzień w swoich szkołach, domach, społecznościach. Tutaj są pozytywnie nastawieni, jak mówią i starają się wychodzić z inicjatywą. Przełamują swoje opory i nieśmiałość, odnajdują w sobie odwagę.”

Organizatorzy wymiany:

- Internationaler Bund w Bernau (Niemcy),

- Instytut Regionalny w Katowicach (Polska),

- CEFIR w Dunkierce (Francja).