O szkole

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich powstał w dniu 1 września 2002.

Nie oznacza to jednak, że jest to całkowicie nowa placówka. Historia szkoły rozpoczyna się w roku 1945 jako"szkoły górniczej". Po wielu zmianach prowadzących do rozwoju szkoły, po zmianach nazwy, po reorganizacjach rozpoczyna się nowy etap w historii szkoły.

W skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych wchodzą:

Branżowa Szkoła I-go stopnia im. św. Jana Pawła II prowadząca oddziały dotychczasowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2 im. św. Jana Pawła II (klasa II i klasa III).

Nauczanie w klasach wielozawodowych odbywa się w dowolnych zawodach i trwa 3 lata. Warunkiem przyjęcia do szkoły jest skierowanie młodocianego pracownika przez pracodawcę do szkoły w celu odbycia obowiązkowego przygotowania teoretycznego.

Uczeń w szkole uczęszcza tylko na zajęcia ogólne, natomiast zajęcia z przedmiotów zawodowych teoretycznych odbywają się na miesięcznych kursach zawodowych w  Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego, ul. Gen. J. Hallera 6 Ruda Śląska 41-709. W każdym roku kształcenia odbywa się jeden kurs.

Najczęściej wybierane zawody:

» Sprzedawca

» Fryzjer

» Elektromonter

» Elektryk

» Monter robót wykończeniowych w budownictwie

» Ślusarz

Szkoła Podstawowa dla Dorosłych (klasa 7 - sem. 1) prowadząca oddziały dotychczasowego Gimnazjum dla Dorosłych (klasa I - sem. 2, klasa II - sem. 3 i 4, klasa III - sem. 5 i 6)

Do Szkoły Podstawowej dla Dorosłych można przyjąć osobę, która:

»  najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno–wychowawczych ukończyła 16 lat, jeżeli osoba ta ma opóźnienia w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową lub zdrowotną uniemożliwiającą lub znacznie utrudniającą podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkole gimnazjalnej dla młodzieży,

»  uczestnika Ochotniczego Hufca Pracy, który najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno–wychowawczych ukończył 15 lat, określa art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.).

Kształcenie odbywa się w systemie stacjonarnym (3 dni w tygodniu). Zajęcia edukacyjne realizowane w cyklu kształcenia w szkole podstawowej/gimnazjum: język polski, język angielski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia, fizyka, matematyka, informatyka.

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

Do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych uczęszczają absolwenci Zasadniczej Szkoły Zawodwej.

Nauka w liceum trwa 2 lata (klasa 2 oraz klasa 3).

Kształcenie odbywa się w systemie zaocznym (zjazdy weekendowe co 2 tygodnie).

Wizja szkoły

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich to szkoła przyjazna i życzliwa dla uczniów, dająca poczucie bezpieczeństwa, stwarzająca optymalne warunki do rozwoju intelektualnego uczniów, gwarantująca dobre i skuteczne nauczanie. Szkoła, która kształtuje swoich wychowanków w oparciu o szacunek do drugiego człowieka, poszanowanie dziedzictwa historycznego i kulturowego tak, aby mogli oni sprostać wyzwaniom współczesnego świata, odnosić sukcesy osobiste i zawodowe, każdy na swoją miarę.

Misja szkoły

Szkoła swoją działalność opiera na zasadach partnerstwa, przyjaźni, szacunku, poszanowania wyznawanych przekonań i wzajemnej pomocy. Nauczyciele w swoich działaniach dydaktyczno - wychowawczych kierują się dobrem uczniów, troską o ich bezpieczeństwo i zdrowie. Kształtują właściwą postawę moralną i obywatelską swoich wychowanków, dążą do pełnego rozwoju ich osobowości.
Szkoła pomaga uczniom w ich rozwoju poprzez stworzenie bezpiecznej i twórczej atmosfery procesu nauczania, rozpoznawanie, zachęcanie i rozwijanie indywidualnych uzdolnień i umiejętności na miarę posiadanych możliwości intelektualnych. Nauczyciele rozbudzają chęć i szacunek do nauki, pojmowanej jako proces trwający przez całe życie, a przede wszystkim dążą do rozwijania u uczniów poczucia dumy z osiąganych wyników i wzmocnienia samooceny.
Szkoła przygotowuje uczniów do przyszłego życia poprzez uczenie wzajemnej tolerancji i respektowania potrzeb innych ludzi, kształtowanie pozytywnego stosunku do nauki i pracy, poznawanie zasad współżycia społecznego, zachęcanie do działania zespołowego, uświadamianie odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze, kształtowanie umiejętności zawodowych.

Model

Absolwent Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich:

• Jest świadomy swoich mocnych stron, na których buduje poczucie swojej wartości.
  • Jest człowiekiem myślącym, potrafiącym się uczyć i potrafiącym odnaleźć swoje miejsce w życiu, dzięki świadomości konieczności uczenia się przez całe życie.
  • Potrafi rozwiązywać problemy i konflikty poprzez dialog i negocjacje.
  • Umie dbać o swój rozwój intelektualny i fizyczny.
  • Potrafi korzystać z najnowszych technologii, szczególnie z technologii informacyjnej.
  • Jest przygotowany do dalszego etapu kształcenia, osiągając w szkole wyniki na miarę swoich możliwości.
  • Akceptuje i zachowuje w życiu prawa i normy społeczne, a także prawa moralne związane z poszanowaniem życia i zdrowia swojego i innych ludzi.
  • Ma świadomość wartości rodziny, jest także świadomy swoich „korzeni" narodowych, kulturowych i miejsca w społeczeństwie, jest otwarty na współpracę z innymi ludźmi, wyzbyty nietolerancji i nacjonalizmu.
  • Potrafi odnaleźć się na regionalnym, krajowym i europejskim rynku pracy.
  • Szanuje tradycje szkoły i jest odpowiedzialny za jej wizerunek w środowisku.