SPRZEDAWCA

SPRZEDAWCA 522301

Kwalifikacje w zawodzie:

A.18: Prowadzenie sprzedaży

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie sprzedawca jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) przyjmowania dostaw oraz przygotowywania towarów do sprzedaży;

2) wykonywania prac związanych z obsługą klientów oraz realizacją transakcji kupna i sprzedaży.

MOŻLIWOŚCI UZYSKIWANIA DODATKOWYCH KWALIFIKACJI W ZAWODACH W RAMACH OBSZARU KSZTAŁCENIA OKREŚLONEGO W KLASYFIKACJI ZAWODÓW SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie sprzedawca po potwierdzeniu kwalifikacji A.18. Prowadzenie sprzedaży może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik handlowiec po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji A.22. Prowadzenie działalności handlowej lub w zawodzie technik księgarstwa po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji A.21. Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej oraz uzyskaniu wykształcenia średniego.

Opis zawodu:

- Organizuje zaopatrzenie, przyjmuje towar, sprawdza zgodność z zamówieniem.

- Przygotowuje towary do sprzedaży, rozpakowuje, segreguje, oczyszcza, układa na półkach i wystawach.

- Udziela wyczerpujących informacji dotyczących cech artykułów, ich zastosowania, cen oraz warunków użytkowania.

- Sprzedaje towary.

- Prowadzi ewidencję utargów oraz odprowadza utargi do banku.

- Przyjmuje i załatwia reklamacje zgłaszane przez kupujących.

- Powinien sprawnie obsługiwać komputer oraz sprzęt biurowy.

Przykładowe miejsca pracy:

- punkty sprzedaży detalicznej i hurtowej

- własna działalność (sklep, hurtownia)

Przeciwwskazania zdrowotne:

- znaczna krótkowzroczność

- niedosłuch

- zaburzenia równowagi

- wady wymowy

- choroby skóry rąk

- kłopoty z kręgosłupem

- zaburzenia równowagi, omdlenia

- zawroty głowy