Biesiada Śląska – w ramach realizacji programu „Edukacji Regionalnej”

W tym roku nie czwartego, a szóstego grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Barbórkę, czyli tradycyjne na Śląsku górnicze święto. Tradycją naszej szkoły stała się już organizacja w tym dniu Biesiady Śląskiej –spotkania społeczności szkolnej przy slońskim jodle i wysłuchaniu ślonskich powiastek: o górnikach, o grubie, o tym, jak to wągiel pierszy roz na Ślonsku sie znojdło, o świentyj Barbarze patronce górników, która dycki stoi za nimi i ich szczeże łod wszelakiego zła...

Górnicy tego dnia świętują, niy ida do roboty, a ino cołki dzień swiyntujom… więc i my świętowaliśmy. Najpierw uczestnicy biesiady – uczniowie i nauczyciele, inni pracownicy szkoły wysłuchali przygotowanego programu artystycznego, by potem przy dźwiękach ślonskich szlagrów zasiąść do stołu i delektować się śląskimi potrawami. Nie zabrakło chleba z tustym, ogórków kiszonych, karminadli i kapusty z kartoflami, ślonskiego kołoca, kiełbasy, żemloków i krupnioków. A czego my nie zjedli w czwartek, znalazło się na szkolnym stole w piątek. I tak my biesiadowali: nie jeden, a dwa dni.

Barbara Nowara