Rozmowy z ojcem Fryderykiem

Na katechezach w klasach Zasadniczej Szkoły Zawodowej gościł ojciec Fryderyk Grzesiek z zakonu św. Franciszka. Pochodzi z Siemianowic Śląskich, a obecnie pracuje na Żywiecczyźnie. Jego parafia, Koszarawa Bystra, jest jedną z najmniejszych w diecezji bielsko-żywieckiej, ponieważ liczy tylko 294 parafian.

Tematem spotkań było zaznajomienie młodzieży z życiem codziennym górskiej parafii. Wydaje się, że zamieszkiwanie w dużej odległości od wygód cywilizacji jest znacznie trudniejsze, niż życie niejednego mieszkańca wielkiej aglomeracji miejskiej.

Uczniowie usłyszeli, że pomimo trudności związanych z pracą w trudnych warunkach oraz niegościnną lokalizacją domów (na stokach górskich), ludzie ci wiele sił, radości, miłości i hartu ducha czerpią z tradycji dziadów i życia Kościoła.

Zdaniem górali bez tych dwóch czynników życie w górach byłoby niczym innym jak bezsensowną walką z przeciwnościami losu!

Młodzież miała okazję poznać  styl życia górali, którzy, mimo niesprzyjających warunków, wiodą szczęśliwe życie. Dzięki spotkaniu z ojcem Fryderykiem, doceniono walory tradycję przekazywaną przez starszych i Kościół.