Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich

No i stało się, jesteśmy w Schkeuditz!

   W ramach programu Leonardo da Vinci „Uwaga! Wyjeżdżamy! Europejski rynek podbijamy! uczniowie ZSOiZ wyjechali na staż do niemieckiego miasta Schkeuditz koło Lipska. Projekt, którego celem jest przygotowanie fachowej kadry zawodowców realizowany jest od 15 września 2013. Wybrani szczęśliwcy – 8 elektryków i 8 sprzedawców - przeszli kilka etapów rekrutacji, później uczestniczyli w zajęciach z przygotowania kulturowego, pedagogicznego i intensywnym kursie języka niemieckiego.

   Organizacją przyjmującą uczestników projektu jest Vitalis GmbH, niemiecka firma, która swoja siedzibę ma właśnie w Schkeuditz i jako organizacja przyjmująca w projektach wymian i staży programu Leonardo da Vinci działa na rynku już od 1997 roku. Z pomocą władz Lipska i Izby Rzemieślniczej Vitalis GmbH zapewnia swoim beneficjentom odpowiednie miejsca odbywania praktyk, zgodne z ich kwalifikacjami, potrzebami i zainteresowaniami. Za swoją działalność firma dwukrotnie otrzymała od Komisji Europejskiej nagrodę „Najlepsza Praktyka”.

   Uczestnicy projektu są zakwaterowani w pięknym pensjonacie, który jest częścią odrestaurowanego zabytkowego dworu Gut Wehlitz. Na terenie ośrodka znajduje się także dobrze wyposażona kuchnia, jadalnia oraz bar, w którym młodzież po ciężkim dniu pracy może się zrelaksować przy dobrej muzyce, bilardzie, grze na konsoli lub po prostu spędzając miło czas w gronie innych młodych ludzi. Obecnie razem z nami są tutaj uczniowie z Polic, Krakowa, Starachowic, a także ze Słowenii i Chorwacji.

   Elektrycy w pierwszym tygodniu odbywają praktykę na terenie ośrodka, na bardzo dobrze wyposażonych warsztatach, a już w następnych będą wyjeżdżać na różne budowy, gdzie podszkolą swoje umiejętności i nabiorą nowych doświadczeń. Sprzedawcy natomiast odbywają praktyki w marketach Netto w Schkeuditz.

   W czasie stażu uczniowie nabiorą doświadczeń nie tylko zawodowych, ale także nabędą nowe umiejętności tak potrzebne we współczesnym świecie.