Z Chin do Siemianowic Ślaskich

W dniu 3 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbyło się ostatnie spotkanie z Wang Wei, która spędziła w Polsce sześć tygodni. Chińska wolontariuszka przyjechała do Siemianowic Śląskich na zaproszenie Stowarzyszenia Kobiet i Młodzieży KANGUREK, by uczestniczyć w projekcie „Demokracja i co z tego?” (w ramach programu Młodzież w Działaniu).

W czasie ferii zimowych Wei uczestniczyła w warsztatach w Mostach koła Jablunkowa, gdzie wymieniała się doświadczeniami z młodzieżą z Polski, Czech i Słowacji, poznawała ich kulturę oraz zażywała rekreacji ucząc się jeździć na nartach.

W lutym, nasza młoda wolontariuszka z Tian Jin, pracowała na rzecz młodzieży uczącej się w ZSOiZ i przebywającą w OHP oraz mieszkańców naszego miasta. W szkole uczestniczyła w konwersacja na lekcjach języka angielskiego, przybliżała młodzieży kulturę swojego kraju, by łatwiej było nam zrozumieć zwyczaje panujące w Chinach, przygotowała dla młodzieży i pracowników degustację tradycyjnych potraw oraz uczyła origami i sztuki kaligrafii.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia języka angielskiego dla najmłodszych. Na Bajkolandię po angielsku dzieci przychodziły z największą radością, uczyły się śpiewać, liczyć i wspólnie się bawiły.

Wei pracowała również z młodzieżą w Ośrodku Kuratorskim w Siemianowicach.

Nasza młoda wolontariuszka żałuje, iż musi zakończyć swój pobyt w Polsce. Zapewniała wszystkich, że jej pobyt w naszym mieście był dla niej niezapomniany. Cieszy się, że zyskała wielu nowych przyjaciół i stała się częścią naszej wielkiej „rodziny”.

Doświadczenie, które Wei zdobyła będąc gościem Stowarzyszenia Kobiet i Młodzieży KANGUREK, zapewniło jej rozwój wiedzy akademickiej oraz umiejętności zawodowych. Wei przebywała w Polsce dzięki działaniom podejmowanym przez międzynarodową organizację studencką AIESEC.