Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich

Dzień Otwarty 2012

     W dniu 26.03.2012 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oficjalnie i nieodwracalnie przywitano wiosnę. W tym szczególnym dniu cała szkoła tętniła życiem. Młodzież z siemianowickich gimnazjów uczestniczyła w warsztatach tematycznych zorganizowanych w szkole w ramach Dnia Otwartego. Na terenie placówki odbył się Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Młodzieży OHP „Wiosna Kulturalna”, Międzyszkolny Turniej Strzelecki oraz XXXVIII Turniej Cztery Pory Roku „Pożegnanie Zimy”.

     Wszyscy zaproszeni goście najpierw mieli okazję uczestniczyć w oficjalnym rozpoczęciu Turnieju Cztery Pory Roku, którego organizatorami są Wspólnota Siemianowicka, UKS TKKF Falklandy oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Zgromadzone drużyny przywitał prezes Wspólnoty Siemianowickiej pan Zbigniew Paweł Szandar życząc młodzieży sportowej rywalizacji i ducha walki. Do turnieju zgłosiło się siedem drużyn. Zacięta rywalizacja wyłoniła zwycięzców. Na szczycie podium uplasowała się drużyna UKS TKKF Falklandy, która w meczu finałowym pokonała drużynę Gimnazjum nr 2. Miejsce trzecie wywalczyła drużyna Zespołu Szkół Budowlanych z Chorzowa, która pokonała drużynę Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Turniej Cztery Pory Roku oficjalnie zakończył prezes Wspólnoty Siemianowickie wręczając pamiątkowe puchary i piłki dla zwycięskich drużyn oraz dyplomy dla wszystkich uczestników.

     Następnie zaproszeni goście przeszli na aulę, gdzie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej Młodzieży OHP „Wiosna Kulturalna”. Imprezę otworzyli wspólnie pan Dyrektor Jan Pres oraz pani Komendant Monika Świerczyńska.

     W nawiązaniu do Roku Janusza Korczaka młodzież przygotowała przedstawienia przybliżające życie i twórczość autora „Króla Maciusia I”. Wśród występów, które można było oglądać znalazły się również: spektakl profilaktyczny pt: „Mam trzeźwy umysł”,  pantomima pt; „Bądź mądrzejszy”, skecz z repertuaru Kabaretu Młodych Panów pt.: „Nauczyciele” oraz kabaret pt: „Trener” zaprezentowany w gwarze śląskiej. Natomiast piosenka Michaela Telo „Ai Se Eu Te Pego” w wykonaniu Rafała Kury poderwała do tańca zgromadzoną publiczność. W przerwach między występami można było zobaczyć prezentacje multimedialne dotyczące działalności Hufca i Szkoły.

     Wszystkie występy bacznie obserwowało Jury, które wyłoniło następujących laureatów:

Miejsce I: „Mam trzeźwy umysł” (Nadia Rakoczy, Daniel Milik, Darian Troszka)

Miejsce II: „Trener” (Daria Czerwińska, Mateusz Krawczyński)

Miejsce III: Piosenka Michaela Telo „Ai Se Eu Te Pego” w wykonaniu Rafała Kury.

     Jednak to nie były wszystkie atrakcje, które przygotowano na ten dzień. Na terenie całej szkoły odbywały się wszelkiego rodzaju zajęcia rozwijające kreatywność i poszerzające wiedzę. Młodzież mogła uczestniczyć w warsztatach zdobienia jajek wielkanocnych, wykonywania kartek świątecznych oraz plakatów i pocztówek z Siemianowic. Dzięki lekcji „żywej historii” można było spotkać się z wojem z czasów średniowiecznych, dowiadując się ciekawych informacji o czasach w których żył. Humaniści mogli pogłębić swoją wiedzę o życiu i działalności pedagogicznej Janusza Korczaka, a miłośnicy przedmiotów ścisłych z zaciekawieniem uczestniczyli w zajęciach CSI – Chemiczne Zagadki Szkolne oraz w zajęciach matematycznych – πSI. Każdy mógł przełożyć swoją wiedzę teoretyczną o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej w umiejętności praktyczne.

     W warsztacie mechanika samochodowego można było poznać poszczególne etapy budowy samochodu, zobaczyć przekrój silnika i zaznajomić się z ciekawostkami z zakresu motoryzacji. W warsztacie elektrycznym można było zobaczyć na czym polega instalatorstwo elektryczne, a w pracowni sprzedawców zapoznać się z zasadami fachowej obsługi klienta.

     Młodzież zwiedzająca szkołę mogła również uczestniczyć w zawodach Międzyszkolnej Ligi Strzeleckiej pod patronatem Ligi Obrony Kraju. Podczas tych zawodów w kategorii chłopców pierwsze miejsce zdobył Tomasz Jaworowski (Gimnazjum nr 7), drugie miejsce wystrzelił Jacek Dębiec (Gimnazjum nr 7) a na trzecim miejscu uplasował się Dawid Cieslik (ZSOiZ). W kategorii dziewcząt miejsce pierwsze zdobyła Karina Skorupa (ZSOiZ), miejsce drugie Marzena Jodłowska (ZSOiZ) a miejsce trzecie Joanna Lizak (ZSOiZ). Prezes Miejskiego Zarządu LOK – pan Eugeniusz Kurzeja wręczył najlepszym strzelcom pamiątkowe dyplomy i nagrody.

     Wszystkim odwiedzającym serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólną zabawę, zachęcając do kolejnego spotkania w dniu 16 kwietnia.