Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich

Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska - Śladami pielgrzymek papieża Jana Pawła II

Dnia 10.06.2010 r. uczniowie ZSOiZ wybrali się wraz z swoimi wychowawcami na wycieczkę do Wadowic. Zbiórka była się pod szkołą o godz.7.30.

Gdy dotarliśmy na miejsce, najpierw zwiedziliśmy kościół św. Piotra Apostoła. W kościele bardzo zaimponował nam piękny ołtarz oraz figura Matki Boskiej Fatimskiej. Na kościele znajdowało się zdjęcie błogosławionego ks. Jana Popiełuszki oraz symbole papieskie. Wyszliśmy z kościoła i poszliśmy na Golgotę (drogę krzyżową).

Chwilę później, aby nie tracić czasu wybraliśmy się do centrum Wadowic do pierwszego kościoła, do którego uczęszczał Jan Paweł II. Gdy tylko weszliśmy do niej zaimponowała nas swoim pięknym wnętrzem, czyli rzeźbami przedstawiającymi Pana Jezusa oraz Maryję. Na suficie były namalowane anioły i niebo.

Następnie przewodnik oznajmił nam, że pójdziemy do Domu Papieskiego. Po dotarciu na miejsce musieliśmy stać w bardzo długiej kolejce, ponieważ było tylu chętnych do obejrzenia budynku, w którym urodził się Karol Wojtyła. Gdy nadeszła nasza kolej, weszliśmy do środka, gdzie zobaczyliśmy zdjęcia Jana Pawła II od najmłodszych lat aż po jego pielgrzymki do Wadowic, mogliśmy obejrzeć jego ubrania, monety, narty i wiele innych pamiątek.

            Następnym etapem naszej podróży był przejazd autokarem do Kalwarii Zebrzydowskiej. Przewodnik opowiadał nam, że budowa rozpoczęta została na początku XVII w. przez Mikołaja Zebrzydowskiego. Dowiedzieliśmy się również, że Kalwaria Zebrzydowska została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Po zwiedzeniu Bazyliki przeszliśmy kawałek ścieżką pokutną w kierunku najstarszej kapliczki drogi krzyżowej. Potem krótki odpoczynek i wróciliśmy autokarem do domu.

Bardzo podobała nam się ta wycieczka, niestety była to już ostatnia w tym roku szkolnym. Liczymy, że w przyszłym roku też będą wycieczki, takie jak ta.

 

Tekst: Monika Botur i Dominika Osmańczyk (5 lg)

Fotografie: Łukasz Sikora (4 bg) Monika Botur (5 lg), Dominika Osmańczyk (5 lg)