Edukacja Regionalna w ZSOiZ

Sukces Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich w finale Ogólnopolskiego Konkursu ,,Edukacja regionalna w szkole”

W dniu 10 czerwca 2019 r. uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych
w Siemianowicach Śląskich wzięli udział w Finale jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego  Konkursu ,,Edukacja regionalna w szkole” ,,Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu …” – Jan Paweł II. Odbył się on w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca ,,Śląsk” w Koszęcinie. Konkurs objęty był honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Nasz 6-osobowy zespół w składzie: Katarzyna Konieczko, Paulina Kułakowska, Weronika

Ocelok, Martyna Rados,  Patrycja Rożek,  Weronika Rurańska zajął zaszczytne 5 miejsce.

Motywem przewodnim Konkursu ,,Edukacja regionalna w szkole” było hasło: ,,Region-Ludzie-Muzyka”. Przebiegał on w kilku etapach:

I etap – kwalifikacja szkół do Konkursu na podstawie zgłoszeń,

II etap - pisemna informacja potwierdzająca spełnianie kryteriów i prezentacja zrealizowanych przez szkołę działań z zakresu edukacji regionalnej.

III etap –opracowanie i realizacja projektu „Życie muzyczne w mojej miejscowości i regionie

– gra planszowa z wykorzystaniem multimediów”.

Z radością przyjęliśmy wiadomość, że naszej szkole udało się już po raz szósty dotrzeć do finału konkursu. W finale uczniowie mieli do wykonania następujące zadania : przedstawienie filmu prezentującego przebieg gry planszowej, wykonanie piosenki Stanisława Hadyny w wersji współczesnej, zadania niespodzianki – rozpoznanie utworów muzycznych, udział w grze terenowej, w której uczniowie wykazali się wiedzą dotyczącą życia i twórczości muzycznych postaci województwa śląskiego: Stanisława Hadyny, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Jana Kiepury, Ryszarda Riedla, Jana (Kyks) Skrzeka, najważniejszych instytucji muzycznych województwa śląskiego oraz nazw muzycznych konkursów i festiwali w miejscowościach województwa śląskiego.

Gratulujemy sukcesu uczniom i nauczycielom przygotowującym do konkursu.