Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Siemianowicach Śląskich

Klasa patronacka w zawodzie elektromechanik

W środę 14 lutego 2018 r. rozpoczęła się współpraca pomiędzy Urzędem Miasta Siemianowice Śląskie, Adient Seating Poland  Sp. z o.o. oraz Branżową Szkołą I stopnia nr 2 im. św. Jana Pawła II w Siemianowicach Śląskich.

Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie, Adient Seating oraz Dyrektor ZSOiZ, podpisali trójstronną umowę o współpracy pomiędzy szkołą branżową pierwszego stopnia, a zakładem pracy. Uczniowie klasy drugiej będą uczyć się zawodu w rzeczywistych warunkach nowoczesnego przedsiębiorstwa. Adient Seating Poland Sp. z o.o. to amerykański producent wysokiej klasy siedzisk samochodowych, który zobowiązał się współtworzyć warunki do praktycznej edukacji, zabezpieczyć podopiecznym kieszonkowe, zagwarantować stypendia naukowe dla najlepszych oraz dać stałą pracę po zakończeniu nauki.

Równocześnie podpisano list intencyjny, zgodnie z którym w przyszłym roku szkolnym zostanie poszerzona oferta edukacyjna Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 im. św. Jana Pawła II o nowy zawód: mechanik-monter maszyn i urządzeń. Efektem podpisania porozumienia jest utworzenie 24 osobowej klasy objętej patronatem firmy Adient Seating.

Inicjatywa ta powstała na szczeblu samorządowym w odpowiedzi na apel wystosowany przez premiera oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej pod patronatem władz wojewódzkich w osobach wicewojewody Mariusza Trepki oraz Urszuli Bauer - śląskiej kurator oświaty reprezentującej MEN.

Komfort to nie do przecenienia, żeby zaraz po ukończeniu szkoły, nie musieć martwić się o znalezienie pracy. Nie każdy go ma. W Siemianowicach Śląskich młodzi ludzie – uczniowie Branżowej Szkoły I stop. im. św. Jana Pawła II będą go mieli. Co więcej nie będą za pracą musieli wyjeżdżać ze swojego miasta, czy kraju. Dyrektor Sylwia Dylus - podkreśla, że dla młodzieży naszej szkoły to szansa na zawodowy rozwój oraz gwarancję zatrudnienia. Inicjatywa ta łamie stereotyp o szkołach zawodowych i stawia na edukację branżową.

 

Napisano o nas:

http://kuratorium.katowice.pl/index.php/wazne/inwestowanie-w-ksztalcenie-zawodowe-w-siemianowicach-slaskich/

https://katowice.tvp.pl/36012269/14022018-godz2130

http://www.siemianowice.pl/aktualnosci/umowy-pod-patronatem-wojewody-podpisane.11254/

http://goniec-gornoslaski.pl/ze-szkoly-do-pracy/